KKD Risk Değerlendirme Formu çalışanlar tarafından yürütülen performans işlerine dahil olan riskleri tanımlayarak KKD gereksinimlerini tespit etmede kullanılabilir.

KKD etkisini ve ihtiyacını belirleyebilmek için; her görev değişimi veya koşul değişiminde bir KKD Risk Değerlendirmesi yürütünüz. İlgili alandaki çevre koşullarını ve insanların görevlerini incelemek için çalışma alanını incelemelisiniz. İlgili alanda çalışanların, görev performansları sırasında maruz kalabileceği riskleri öğrenmek ve belirlemek için her türlü görevi saptayın. Eğer risk KKD kullanımı olmadan elimine edilemezse; bu tip risklerden bireyleri korumak için ne tip KKD’ye ihtiyaç olduğunu belirleyebilirsiniz.

UYARI: KKD tek başına risklere karşı kesin koruma oluşturmaz. Öncelikli hedefiniz tehlikeyi kaynağında yok etmek olmalıdır.

UNUTMAYIN: Kişisel Koruyucu Donanım tedbirler hiyerarşisinin son halkasıdır. Bundan öte bir koruma yoktur. Bu nedenle aşağıdan KKD seçimi yaparken, mevcut olan en uygun koruma tipini seçmeye özen gösterin.

Hüseyin Karaca

KKD yokluğunda çalışanın sağlığı riske girip girmeyeceği ve hangi tip KKD’ye kesinlikle ihtiyaç olduğunu belirlemede; çalışan tarafından uygulanan görevlerin yanı sıra, çalışma alanı ve çevre koşullarına dayanarak yapılmaktadır. Diğer arama uygulamaları için tıklayınız

Doğru sonuçları görmek için üye girişi yapmalısınız…

KKD Risk Belirleme Formu çalışanlar tarafından yürütülen performans işlerine dahil olan riskleri tanımlayarak KKD gereksinimlerini tespit etmede kullanılabilir.

KKD risk belirleme için hatırlatmalar;

  • Risk belirleme yaparken öncelikle riskin hangi kategoriye (fiziksel, kimyasal, biyolojik) ait olduğunu belirleyiniz.
  • Riskin kategorisini belirledikten sonra dilediğiniz şekilde sorgulama yaparak aradığınız ürüne ulaşabilirsiniz.
  • Unutmayın, KKD risk belirlemede; çalışan tarafından uygulanan görevlerin yanı sıra, çalışma alanı ve çevre koşullarını da dikkate alınız.