EN Standartları

EN 12477 Standardı

EN 12477 Standardı

EN 12477 Standardı, kaynakçılar için koruyucu eldivenleri kapsar. Elle metal kaynakçılığı, kesme ve alaşım işlemlerinde kullanılan koruyucu eldivenler için özellikleri ve deney metotlarını içerir.

EN 12477 Standardı özellikleri

EN 12477 standardı, koruyucu eldivenler için iki tip öngörmektedir: A tipi ve B tipi. Daha iyi el becerisi gerektiğinde, örneğin tungsten gaz ark kaynağı kaynağı için B tipi önerilmektedir. Bunun dışında koruyucu eldivenlerin bu iki tipe göre farklı gereklilikleri standartta yer almaktadır. Ayrıca elektrik izolasyonu için EN 1149-2 standardı, aşınma direnci, kesilme direnci, yırtılma direnci ve delinme direnci için EN 388 standardı, yanma davranışı, temas sıcaklığı, konvektif ısı ve metal sıçraması direnci için EN 407 standardı ve el çabukluğu için EN 420 standardı esasları geçerlidir.

Kaynakçıların kullanacağı her eldiven, standart numara ile ve ardından tip A veya tip B olarak işaretlenmek zorundadır.

Kaynak eldivenleri, kaynakçıların ellerini kaynak tehlikelerinden koruyan kişisel koruyucu ekipmandır. Bu eldivenler kullanan kişiyi elektrik çarpması, aşırı ısı ve ultraviyole ve kızılötesi radyasyondan korumaktadır. Aynı zamanda aşınma direnci ve gelişmiş kavrama sağlamaktadır. Kaynak eldivenleri tipik olarak kişisel korunma ekipmanının önemli bir parçasıdır. Eldivenlerin kaynak işlemine yakınlığı göz önünde bulundurularak, tasarımları için özel dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir