Kişisel Koruyucu Donanım

Güvensiz KKD ürünleri nelerdir?

Güvensiz KKD ürünleri nelerdir?

Güvensiz KKD ürünleri, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan, bitki yaşamı ve çevreye tehdit oluşturan kişisel koruyucu donanımlardır.Mevzuatımızda belirlenen risklerin toplu koruma tedbirleriyle önlenemediği veya alınan teknik önlemlere rağmen istenilen düzeye indirilemediği hâllerde kişisel koruyucu donanımlar kullanılmalıdır.

Tedbirler hiyerarşisinin son halkası kişisel koruyucu donanım olmakla birlikte bu kişisel koruyucu donanımların diğer tedbirlere göre daha önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Keza, iş kazası sonucu yaralanma ve meslek hastalıkları ile kişi arasındaki son bariyer kişisel koruyucu donanım olup bundan öte başka bir tedbir bulunmamaktadır.

Güvensiz KKD Ürünleri Nelerdir?

Bakanlıkça güvensizliği tespit edilen ürünlere ilişkin liste Bakanlık internet sitesinde yayınlanmaktadır. BURADAN ya da şikayette bulunmak için BURADAN ulaşabilirsiniz. Bu şikayet ve ihbar hattı kişisel koruyucu donanımlar için kullanılmaktadır. İşyeri ve çalışma ortamı ile ilgili şikayetlerinizi “Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170″e doğrudan da bildirebilirsiniz.

Güvensiz Ürünlere Yaptırımlar

Mevzuata uygun olmayan ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan, bitki yaşamı ve çevreye bir tehdit oluşturmaması koşuluyla uygunsuzluğun düzeltilebilir olduğu durumlarda düzeltici tedbirler alınır. Bu tedbirlere uymayan üreticiye idari para cezası uygulanır. Ürünün teknik düzenlemesine uygunluğu belgelenmiş olsa bile ürünün güvenli olmadığının tespiti hâlinde ise;
• Ürünün piyasaya arzı yasaklanır,
• Ürün piyasada ise toplatılır,
• Güvenli hale getirilmeyen veya getirilmesi mümkün olmayan ürünün taşıdığı risklere göre kısmen veya tamamen bertaraf edilmesi sağlanır.

Güvensiz KKD ürünü nasıl anlaşılır?

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği’ne uygun olmayan ürünün güvenliği şüphelidir. Ambalajının yırtık ve özensiz olup olmadığına dikkat edilmelidir. CE işaretinin yönetmelikte belirtilen şekilde işaretlenip işaretlenmediği, Türkçe kullanım kılavuzunun bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Ürünün güvenliği ile ilgili şüpheleriniz varsa bize ya da Bakanlık internet sayfasında bulunan şikâyet ve ihbar bölümünden ve iletişim bilgileri bölümünde verilen adres ve telefonlara ulaşabilirsiniz.

KKD Nasıl Seçilir?

Neden İş Güvenliği ekibi olarak KKD’ye özel önem vermekteyiz. KKD ile ilgili özel komisyon oluşturan NİG ekibi, kapsamlı araştırmalar yapmakta, bu doğrultuda hazırladığı çalışmaları sizlerle paylaşmaktadır. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar NASIL SEÇİLİR? kategorisi altında paylaşılarak, KKD kullanımı ve seçimi ile ilgili yayınlarımıza daha kolay bir şekilde ulaşılabilecektir.

Güvensiz KKD ürünleri nelerdir?” ile ilgili 21 düşünce

 1. mithaterdem dedi ki:

  Koskoca çalışma bakanlığı sadece 5 adet kkd uyumsuz ürün mü bulmuş… yazık orada oturmasınlar bence.

 2. Sinan Cihangir dedi ki:

  İşçilerin kişisel koruyucu donanımları kullanmamalarının arkasında yatan gerekçeler bazen haklı olabiliyor… İşverenin masraftan kaçınmak adına sertifikasız KKD veya iş kıyafetleri kullanması durumunda işçileri rahatsız edebiliyor.

  1. aaefler dedi ki:

   Sevgili İSG dostu, Bu durumda işçi şikayet mekanizmasını işletebilir. Çünkü işverenlerin çalışanlara verdikleri kişisel koruyucu donanımların CE sertifikalı olması gerekmektedir. İşçiler sertifikasız kişisel koruyucu donanım kullanıyorlarsa, iş güvenliği uzmanını bilgilendirip ALO 170 hattına da durumu iletebilirler. Bu mekanizma aslında çalışanlarımız tarafından pek bilinmemekte. Önemli bir caydırıcı güç aslında. Cezaları oldukça yüksek.

  2. ALLENTEK dedi ki:

   Blidigim kadariyla yerinde KKD kullandirmayan, belgesiz KKD satın alan işverene her çalışan başına 500₺ cezası var. Bilinmesinde fayda var.

 3. İbrahim Özen dedi ki:

  ÇSGB’nin bana göre çalışan en iyi sistemi KKD grubudur. Bu konudaki yaptırımları oldukça ağırdır ve gelen her türlü şikayetleri titizlikle incelediklerine birkaç kez şahit oldum. O yüzden kullanıcıları bilinçlendirmek çok önemli. Belirttiğiniz gibi ALO 170 ŞİKAYET HATTI herkes tarafından bilinmeli kanaatindeyim.

 4. aeinal06 dedi ki:

  Tavsiye üzerine kkd almayın, ben aldım çok pişmanım. Araştırın soruşturun deneyin denettirin.

 5. 67_URL_67 dedi ki:

  Hocam, Erdemir’de formenim. Çalışanlarımıza …… Marka tek kullanımlık tulum veriyoruz. Sene başında tulumlar değişti. Eski kullandığımız tulumlar bunun yanında çaput kalıyor. İSG uzmanlarımıza soyledik. Ancak onlarında sözü bir yere kadar. Komisyonda da defalarca görüşüldü. Fiyat ucuz diye bu ürünü alıyorlar. Bu ürünü şikayet etmek istiyoruz. En azından çalışanlarımıza giydirmek istemiyoruz. Ben şahsen giymem. Giymeyeceğim ürünü, çalışanına nasıl giydireyim?

  1. Hüseyin Akay dedi ki:

   Koskoca Erdemir böyle ürünlere mi düştü. Yazık, şikayet varsa değerlendirilmeli, gerekirse çalışanın fikirleri alınmalı. 3 kuruş düşük olsun diye çalışanın sağlığıyla oynanmamali bence…

  2. Hakan Karacan dedi ki:

   Bünyesinde onlarca isg profesyoneli bulunduran Erdemir gibi bir kuruma yakıştıramadım.

   1. hgenc67 dedi ki:

    Arkadaşlar Erdemiri gözünüzde o kadar büyütmeyin. Eski Erdemir maalesef kalmadı. Çalışan artik sadece günü kurtarma peşinde. Eski bir Erdemirli olarak söylüyorum bunu.

  3. NB-coskun dedi ki:

   Erdemirde eskiden tulumu giydiğimizde banyo bile yapmazdik. Şimdiki tulumlarla biraz yağın içine girelim, hemen derimiz kokuyor. Formene katılıyorum. Biz de defalarca söyledik, ucuz diye giydiriyorlar. Çalışanı düşünen yok hocam maalesef.

 6. Hande S.okur dedi ki:

  KKD’lerin CE işareti taşıması o ürünün güvenli olduğu ve uygun kullanıldığında tam koruma sağlayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla bahse konu üründe CE işaretinin olması elzemdir. Büyük kuruluşlar bu konuya azami dikkat göstermek zorundadır. Ancak yine de CE işaretinin olması, ürünün tam koruma sağlayacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle isg uzmanlarının aktif olarak rol alması gerekir diye düşünüyorum.

 7. Coşkun Aktan dedi ki:

  Pardon ama hocam, her CE ürünü sagliklidir diye bir kaide de yok. Ürünün hangi amaçla kullanılmasının yanında kalitesi de çok ama çok önemli. Mesela arkadaşların belirttiği gibi Erdemir gibi bir kuruluşun almış olduğu tulum mutlaka CE belgelidir. Ancak kalitesi tartışılır. Burada önemli olan çalışanın sağligini düşünmek olmalı.

 8. sonergulenyuz dedi ki:

  Yapılması gereken bence önemli ve stratejik KKD ürünleri için neden iş güvenliği tavsiyede bulunmalı. Mesela ayakkabı, eldiven, gözlük gibi hayati öneme sahip ürünler için birden fala tavsiyede bulunabilirsiniz.

 9. Sinan Y dedi ki:

  İsdemir’in de Erdemir’den farkı yok maalesef. Hatta çok daha kötü. İnanın paramızla KKD aldığımız dahi oluyor

  1. Hüseyin Akay dedi ki:

   Erdemir İsdemir özellikle son 3 yıldır, bırakın İSG yi, çalışanını dAhi düşünmüyor. Arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre mobbing dahil, her türlü baskı mevcut.

 10. Bekir Tunç dedi ki:

  Balık maalesef baştan kokuyor. Gerekli denetlemeler yapılmıyor, dolayısıyla herkes başına buyruk. Hatta merdiven altı tabir edilen standart altı kkd benzeri ürünler kullanılıyor. İSG uzmanları da maalesef sesini çıkartamıyor. Sonuç, iş cinayetlerinde rekor üstüne rekor…

 11. Faruk Saygın dedi ki:

  İstanbul da düzenli diye bir firma var. Bu firmayi şikayet ediyorum. Aldığımız İSG ayakkabilari daha ilk giymemizde ya yırtıldı, ya da soyuldu. Görselleri gösterebilirim. Kendileri ile görüştüğümüz de alınmış ürünleri iade almadıklarını üretici firma ile görüşmemiz gerektiğini söyleyerek bizi ciddiye bile almadı. İthal ve kaliteli olarak sattıkları …… ürünü almayın. Bu firmaya dikkat.

 12. Hasan Tekin dedi ki:

  CE belgesi tek başına yeterli olmayabiliyor Her KKD nin özellikleri, kullanıcıya göre uyumu gibi bilgilerin de bilinmesi gerekiyor. Kanaatimce KKD profesyonelliği bölümü olusturulmasi hayatı bir önem taşıyor.

 13. Hayri Uygur dedi ki:

  Yerli üretim diye aldıkları çakma bir urun hocam. Kalite olarak ithal ürünlerin yerini asla tutmaz. Erdemirin bu kadar kalitesiz ürünleri aldığına şaşırdım. Yazık…

 14. Benhur isg dedi ki:

  Erdemir”in hakikaten kurumsal bir firma olduğuna inanmak istiyorum. Ancak duyduklarım ve görüştüğüm arkadaşlarımdan edindigim bilgiler kkd konusunda eski ciddiyetinden uzak olduğunu gösteriyor. Özellikle tulum gibi insan sağlığını ciddi etkileyen ürünlerde fiyat yerine kaliteye önem vermesi gerekirken, kullanılan ürünün 2. kalite olması düşündürücü… İSG arkadaşlarımın defalarca şikayetlerine kulak tikamalari ilginç…Satın alma grubunun da sorgulanması gereklidir diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir